Jak działa mikrofalówka?

Jak działa mikrofalówka?

Kuchenka mikrofalowa jak wiele, praktycznych urządzeń, została odkryta przypadkiem. Amerykanin Percy Spencer odkrył zjawisko współdziałania wody z falami elektromagnetycznymi kiedy konstruował radar. Dzięki eksperymentom doszedł do wniosku, że pokarm może być podgrzewany za pomocą mikrofal i nazwał swój wynalazek po prostu mikrofalówką.


Urządzenie działa za pomocą fali elektromagnetycznych o długości około 12 cm. Są one odbijane od metalowej konstrukcji w środku mikrofali i siateczce w drzwiczkach. Absorbuje je woda, która znajduje się w żywności i wprawiana jest przez nie w ruch rotacyjny. Drgania są tłumione przez substancje naokoło nich (znajdujące się w pokarmie) i wytworzona temperatura oddawana jest z wody do całego dania. Efektem końcowym jest więc ciepły posiłek oraz wtórnym- nagrzanie naczynia, na którym leży, więc trzeba uważać wyjmując je z mikrofalówki. Aby danie w całości było ciepłe (fale bowiem trafiają tylko w pewne miejsca, bo odbijają się od ścian), stosowana jest w kuchence obrotowa podstawka lub ruchomy element odbijający fale z różnych miejsc.

Odkrywca działania fal elektromagnetycznych na pokarm, Spencer, wprowadził pierwszą mikrofalówkę na rynek w 1947 roku. Ważyła ona 338 kilogramów oraz miała 165 cm wysokości. Chłodzona była ona wodą, by nie nastąpiło przegrzanie mechanizmu. Jak w przypadku każdego urządzenia z czasem zaczęła być udoskonalana. Stosowana wcześniej tylko w barach i restauracjach, stała się bardzo przydatnym urządzeniem do domu. Mikrofalówka posiada obecnie tyle funkcji, że służy nie tylko do podgrzewania potraw, ale też odmrażania, gdy zapomnimy na przykład wyjąć z zamrażarki mięso na czas, zastępuje coraz częściej piekarnik czy pomaga w gotowaniu na parze. Można w niej przyrządzić pizzę czy upiec ciasto już w 11 minut. Do wielu modeli jest dołączana książeczka z przepisami, która zawiera łatwe receptury dań z mikrofalówki. Tak więc z funkcji podgrzewania awansowała ona do rangi piekarnika czy tradycyjnej kuchenki. Ogromna mikrofalówka Spencera stała się podręcznym urządzeniem stojącym niemal w każdej kuchni.  

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej

Kuchenka mikrofalowa jest urządzeniem wykorzystywanym w kuchni bardzo często. Wymaga więc systematycznego...
Więcej
Przydatne funkcje mikrofalówki

Przydatne funkcje mikrofalówki

Dobra mikrofalówka to taka, która posiada wiele przydatnych funkcji i rozwiązań. Które są...
Więcej
Funkcjonalna mikrofalówka do kuchni

Funkcjonalna mikrofalówka do kuchni

Planujesz właśnie zakup kuchenki mikrofalowej? Pamiętaj, że to wybór na długi czas, tak więc powinien być...
Więcej
Kuchenki mikrofalowe do zabudowy

Kuchenki mikrofalowe do zabudowy

Obecnie w każdej kuchni kuchenka mikrofalowa jest bardzo ważnym urządzeniem. Uwielbiają z niej korzystać osoby...
Więcej